Pitný režim

Poměrně často se na netu objevují dotazy na kastraci. Tedy přesněji, v kolika letech je nejlepší kocoura/kočku kastrovat. Přiznám se, že jsem jako začínající chovatelka také váhala. Většinou se objevují názory vyčkat do prvního mrouskání či náznaku značkování. Jenže pak mě čekala srážka s realitou. Konkrétně tedy s panem Oňulkou, kterému prostě na necelých 8 měsících škytlo v hlavince. Prakticky nepřetržitě byl nalípnut na okně a ječel. Pak přestal jíst. A když přestal pít, jeli jsme okamžitě na veterinu.

Pod dojmem příspěvků různých uživatelů:

  • zastaví se mu vývoj (zůstane ve fázi hravé kotě),
  • neudělá se mu správná kocouří hlava,
  • a hlavně, nevyvinou se mu správně močové cesty a následně mu selhají ledviny,

jsem začala pátrat po informacích i ve světě. A zjistila, že např. v jedné velké nejmenované zemi už takřka 30 let odchází z chovných stanic ke svým novým rodinám koťata vykastrovaná. Snaží se tak zamezit nelegálnímu množení a následnému kšeftování. Porovnávalo se procento onemocnění močových cest s Evropu a došli k závěru, že procento onemocnění ledvin je takřka shodné. Poslední dobou vídám, že v ČR začínají chovné stanice nabízet k prodeji koťata kastrovaná. Ani se jim nedivím, život zvířete, na kterém je prováděno množení, je hrozný. A ohlídat vše také nejde.

Za sebe mohu říct následující: pokud bude mít Oňule problémy s močovými cestami, může si za to sám. Ten kocour totiž už od mala moc nepije. Já ho vlastně vidím, že se napije pouze ze skleničky, kterou si připravím večer k posteli. To jo, to se pak nažbrundá pořádně. Ale jinak ignoruje vše. Fontánky, mističky s vodou, puštěnou kohoutkovou, prostě nic není tak dobré, jako paničky voda.

youtu.be/9Y2G58eJ8Kk

Přišla jsem na to náhodou, když mě chytnul moudrák a připravila jsem si večer na stolek prášek + vodu na zapití. Ale díky bohu za to. Aspoň jednou denně se ten praštěný kocour napije. Co se týká chování, od roka je takový "dospělí". Občas se tedy vytočí a i krabí krok předvede, ale spíše svého brášku mentoruje či vychovává. A naducané tvářičky má také.  

Oproti tomu Puki byl kastrován na roce. Pije tak mocně, že když byl na kastraci, nechala jsem mu dělat testy na ledviny a moč. Je v pořádku, to jen to porovnání s nepijící Oňulí mě uvedlo do střehu. On je schopný povečeřet trochu kapsičky a hned utíká k fontánce to zapít. Kocouří tvářičky má a chováním zamrzl kdesi v pubertě.

Jak už to v životě bývá, vše je naopak.